Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Zásady bezpečnosti práce při používání žebříků + 11 tipů, jak předejít pádu

8. 4. 2018
Zpět

Pád ze žebříku patří dlouhodobě mezi nejčastější pracovní úrazy. V roce 2016 byl právě pád z přenosného žebříku jednou z nejčastějších nehod při práci ve výškách v Česku. Důvodem je nejčastěji nesprávné zacházení, nedostatečné zajištění, nebo špatně zvolený žebřík. V roce 2012 byla Česká republika dokonce na seznamu zemí s největším množstvím smrtelných nehod v důsledku pádu ze žebříku, a to celosvětově. Dodržujte proto zásady bezpečnosti práce při používání žebříků. Přinášíme vám 11 zásadních pravidel, díky kterým riziko pádu můžete snížit na minimum nebo ho úplně odstranit.

Česko na seznamu Deadly Hotspots

V roce 2012 představila BBC na svých webových stránkách mapu Deadly Hotspots, která je výsledkem detailních světových statistik, jež vyhodnocují příčiny nejčastějších úmrtí v konkrétním státě. Také Česko má v této mapě své místo a to právě díky tomu, že zde zemře nejvíce lidí na světě v důsledku pádu ze žebříku. Kupodivu více než například v Asii, která je podobnými věci doslova vyhlášená. Autoři této mapy smrtelné geografie světa čerpali z mnoha zdrojů, mimochodem také ze statistik Světové banky nebo OSN.

Mohlo by vás zajímat:
Bezpečnost práce ve výškách. Legislativa, příčiny, důsledky, povinnosti a ochrana

„Dodržujte zásady bezpečnosti práce při používání žebříků. Snížíte tak riziko úrazu na minimum. Jak na to?“

1. Používejte žebřík, jen když je to účelné
2. Vyberte správný typ žebříku
3. Zkontrolujte stav žebříku
4. Žebřík upevněte a zabezpečte
5. Nepoužívejte nebezpečné nástroje
6. Používejte ochranné pracovní prostředky
7. Nikdy se neotáčejte zády k žebříku
8. Uvolněte si prostor okolo žebříku
9. Pohybujte se na žebříku bezpečně
10. Dělejte pravidelné revize žebříků
11. Školte zaměstnance pro práci ve výškách

1. Používejte žebřík, jen když je to účelné

Žebřík používejte jen tehdy, pokud k tomu máte pádný důvod, tzn. pokud je jeho použití opodstatněné a účelné nebo pokud nemáte s ohledem na bezpečnostní rizika či místní podmínky možnost použití jiného bezpečnějšího prostředku. V podstatě o tom mluví také Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky, a to konkrétně v příloze ve III. odstavci.

2. Vyberte správný typ žebříku

Vždy pro danou práci používejte vhodný typ žebříku. Existují žebříky hliníkové, dřevěné, jednodílné, dvoudílné, trojdílné, kloubové, univerzální, výsuvné - teleskopické, skládací, speciální aj. Vybírejte podle typu použití, materiálu, nosnosti, stability a délky. Správný typ žebříku snižuje riziko pádu.

3. Zkontrolujte stav žebříku

Před každým použitím řádně zkontrolujte stav žebříku. Ověřte, zda nemá nějaké mechanické závady, praskliny, uvolněné stupačky, poškozené patky nebo bezpečnostní prvky apod. Na škodu není ani očištění žebříku, hlavně odstranění mastnoty.

4. Žebřík upevněte a zabezpečte

Nezapomeňte také na to, že horní konec žebříku by měl přesahovat alespoň o 1,1 m, případně může tento přesah být nahrazen madly nebo jinou pevnou částí konstrukce, za kterou je možné se přidržet. Před vstupem na žebřík postavte a upevněte žebřík na pracovním místě tak, aby byl bezpečný - pevný a nehybný. Vyhýbejte se příliš měkkým povrchům, aby nedošlo k zaboření a převrácení. V případě, že hrozí riziko podklouznutí, žebřík uvažte nebo použijte zarážky. Sklon žebříku vůči opěrnému bodu by měl být takový, aby nemohlo dojít k jeho převrácení.

5. Nepoužívejte nebezpečné nástroje

Při práci na žebříku dodržujte jeden ze základních bezpečnostních prvků - nepoužívejte na něm žádný nebezpečný nástroj nebo nářadí, jako motorovou pilu, pneumatické nářadí apod. Nepracujte na žebříku příliš dlouho a nedělejte na něm ani žádné fyzicky těžké práce. Manipulujte s předměty max. do 15 kg váhy. Používejte pouze ruční nástroje držené v jedné ruce.

6. Používejte ochranné pracovní prostředky

Používejte vhodné OOPP, zejména kvalitní obuv s dobrým vzorkem na podrážce a pevnou patou - pantofle nebo sandále jsou nepřípustné! Oblečení by mělo být přiléhavé, aby se předešlo riziku zachycení a následného pádu člověka. Nezapomeňte používat také rukavice, ochranné brýle a přilbu.

7. Nikdy se neotáčejte zády k žebříku

To je považováno za jednu z největších chyb, která se vymstila už mnoha lidem. Pamatujte si, že se nikdy nemáte otáčet k žebříku zády. Buďte k žebříku čelem, abyste byli vždy připraveni se v případě nebezpečí chytit.

8. Uvolněte si prostor okolo žebříku

Než se pustíte do práce na žebříku, uvolněte si okolo něj prostor. Nejdůležitější je mít dostatečný prostor v dolní části za vašimi zády. Tam si nechte vždy alespoň 1 m. Odstraňte z tohoto prostoru všechny špičaté, ostré a jinak nebezpečné předměty, o které byste se mohli v případě i malého pádu vážně poranit.

Velmi důležité je také udržovat volný bezpečný prostor pro okolí. Prostory, nad kterými pracujete, a které jasně vykazují riziko pádu osob nebo předmětů, je nutné proti tomu vhodně zajistit. Velikost bezpečného prostoru pro okolí je závislé na výšce, ve které se pracuje. Čím vyšší je místo práce, tím větší musí být bezpečný prostor. Pracujete-li nad 30 metry, musí být tento prostor velký alespoň 1/10 celkové výšky.

9. Pohybujte se na žebříku bezpečně

Při pohybu na žebříku nedělejte zbytečně prudké a rychlé pohyby. Takové chování by mohlo způsobit ztrátu rovnováhy a následný pád. Dodržujte zásady bezpečného pohybu - dvě ruce a jedna noha na žebříku, nebo dvě nohy a jedna ruka na žebříku. Dodržujte také bezpečnou vzdálenost od horního konce žebříku, tady od posledního opěrného bodu. Vzdálenost chodidel od horního konce opěrného žebříku by měla být minimálně 0,8 m, u dvojitého pak alespoň 0,5 m. Nikdy nestoupejte na poslední příčku!

10. Dělejte pravidelné revize žebříků

Pokud pro svou práci používáte žebříky, jste povinni dle přílohy v odstavci III. Používání žebříků v Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. provádět jejich prohlídky, a to v souladu s návodem na používání. Četnost prohlídek je tedy individuální a dočtete se ji v originálním návodu k použití. Pokud takový návod neexistuje nebo není stanoven termín revizí, musíte dle Nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí, vypracovat místě bezpečnostní provozní předpis, ve kterém bude tato informace uvedena.

11. Školte zaměstnance pro práci ve výškách

Máte-li při práci chodidla ve výšce větší než 5 m, musíte být zajištění proti pádu pomocí OOPP. Ano, také školení zaměstnanců zaměřené na výškové práce pomáhá ke snižování rizik, která jsou spojená s prací na žebříku. Vaši zaměstnanci by měli znát všechna rizika, ale také zásady a povinnosti týkající se právě bezpečnosti při práci na žebříku, které jsou uvedeny v nejen tomto článku. Specializované školení lze provést také formou e-learningu, tedy jako on-line školení přes internet. Podívejte se na školení práce ve výškách z našeho portfolia kurzů BOZP.

Zásady bezpečnosti práce při používání žebříků + 11 tipů, jak předejít pádu
Naši nejvýznamnější klienti
accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek Goodman Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFRB spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace iBod Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous The Funtasty Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT
Ověřit reference