Stavíte větší rodinný dům, administrativní budovu, sklady nebo Vám zkrátka stavba svépomocí se známými trvá déle než 500 pracovních dnů na jednu osobu? Pak je Vaší povinností krom jiného nechat si zpracovat i plán bezpečnosti práce na staveništi, zkráceně plán BOZP. Pojďte se spolu s námi podívat na to, jakým způsobem si ověříte, že se na Vás tato povinnost vztahuje a jak nejjednodušeji případně plán BOZP nechat zpracovat a co je jeho obsahem.
Plán BOZP je jedna z povinností zadavatele stavby, pokud se jedná o projekt určité velikosti, délky či nebezpečnosti. Jedná se vlastně o neustále doplňovaný dokument, zpracovaný konkrétně podle druhu a velikosti stavby tak, aby plně vyhovoval potřebám zajištění bezpečné a zdraví neohrožující práce. V plánu je nutné uvést potřebná opatření z hlediska časové potřeby i způsobu provedení; musí být rovněž přizpůsoben skutečnému stavu a podstatným změnám během realizace stavby. Tento plán může zpracovat pouze koordinátor BOZP, je-li na stavbě přítomen, resp. pokud stavba splňuje podmínky k tomu, aby bylo nutné jmenovat koordinátora BOZP. Při porušení této povinnosti může oblastní inspektorát bezpečnosti práce vydat pokutu v řádech desítek až stovek tisíců korun, v případě řešení úrazu osoby, která se na stavbě podílela až do milionu korunu.
Plán BOZP máte povinnost sestavit a vést v jednom ze tří následujících případů:
Pro lepší orientaci uvádíme diagram, kdy je a kdy není nutné vytvářet plán BOZP.
Pokud nejste certifikovaným koordinátorem BOZP na staveništi, plán BOZP zpracovávat rozhodně nemůžete. Je dobré to přenechat odborníkům, tedy osobám odborně způsobilým v BOZP či koordinátorům BOZP. Podívejte se na náš portál zaměřený právě na zpracování plánu BOZP. Na tomto portálu se seznámíte s celkovým rámcem řešení problematiky plánu BOZP a zároveň máte možnost poptat vytvoření takového plánu na míru od specialistů na dané odvětví. S CRDR máte jistotu 100% pokrytí rizik investora!