Výškové práce patří mezi nejrizikovější odvětví co se bezpečnosti práce týče. Pád z výšky nebo do hloubky navíc tvoří zhruba polovinu smrtelných pracovních úrazů v České republice. Chraňte sebe i své zaměstnance a vytvořte si záchranný plán pro výškové práce. Nabízíme zdarma ke stažení šablonu.
Pokud podnikáte v oboru, který vyžaduje výškové práce, je velmi důležité, abyste měli vypracovaný a zavedený důkladný záchranný plán pro případ nehody - pádu z výšky.
Záchranný plán je dopředu naplánovaná strategie, která slouží k tomu, jak postupovat v případě, když pracovník spadne z výšky a zůstane viset v postroji. Poskytuje informace o typu a umístění zařízení, které jsou životně důležité při záchranném procesu.
Zde jsou počty smrtelných pracovních úrazů, které byly způsobeny právě pádem z výšky nebo do hloubky.
Příčina smrtelného úrazu | 2014 | 2015 | 2016 |
---|---|---|---|
Pád z výšky nebo do hloubky | 16 | 8 | 16 |
„Pád z výšky nebo do hloubky, patří k nejčastějším smrtelným pracovním úrazům.“
Tyto statistiky jasně naznačují, jak důležité je, abyste přijali opatření a vytvořili záchranný plán pro výškové práce. Je zcela vaše odpovědnost vytvořit a implementovat takový plán. Nespoléhejte se jen na profesionální záchranáře. Nezapomeňte na to, že než záchranáři dorazí na místo nehody, už může být pozdě. Musíte proto jednat rychle a být na podobné krizové situace připraveni.
„Z dlouhodobého hlediska představuje pád z výšky v České republice zhruba polovinu všech smrtelných pracovních úrazů.“
Každý zaměstnavatel nebo provozovatel činnosti, která je spojená s výškovými pracemi, by měl posoudit bezpečnostní rizika a vypracovat podrobný a systematický záchranný plán pro použití v případě krizové situace. Také by měl proškolit své zaměstnance, jak tento plán aplikovat v reálné situaci tak, aby na něj byl každý pracovník předem připraven a uměl ho použít.
Nejdůležitějším zákonem, který upravuje požadavky BOZP ve výškách je Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky.
„Mezi nejčastější porušování předpisů v oblasti BOZP představují výškové práce.“
Stáhněte si šablonu záchranného plánu
Vždy mějte v místě výkonu výškových prací k dispozici záchranné vybavení a řádně proškolte všechny své zaměstnance, kteří se těchto prací účastní, aby je uměli používat.
Existuje pět kroků k posouzení rizik:
Mohlo by vás zajímat: Bezpečnost práce ve výškách. Legislativa, příčiny, důsledky, povinnosti a ochrana
Záchranné školení pro výškové práce provádí vždy kompetentní osoba, která má dostatečné vzdělání, zkušenosti a znalosti, jak se v krizové situace zachovat. Pokud dojde ke změně záchranného vybavení, případně ke změně povahy práce či okolností, nezapomeňte, že byste o této skutečnosti měli informovat vyškoleného záchranáře, který aktualizuje a provede nové záchranné školení. To byste v ideálním případě měli opakovat jednou ročně. Stejně tak byste neměli zapomenout na školení práce ve výškách.