Výkopové práce s sebou přinášejí celou řadu rizik, které mohou mít zásadní vliv na bezpečnost práce na staveništi. Sesuv výkopu a okolního terénu může způsobit nejen značné finanční ztráty stavební společnosti, ale především fatální následky osob, které se v něm zdržují. Přečtěte si základní bezpečnostní postupy při výkopových pracích, zajištění výkopů pažením a svahování terénu vycházející z Nařízení vlády č. 591/2006 Sb. o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích.
Obsah článku:
Dodržování správných bezpečnostních a technologických postupů při výkopových pracích je jediný způsob, jak ochránit lidské zdraví a život. Nepodceňujte toto riziko a věnujte této problematice maximální pozornost.
Při realizaci výkopových prací je nutné zajistit, aby nedošlo k ohrožení stability jiných okolních staveb. Dojde-li k takovému riziku, je zhotovitel stavby povinen bezpodmínečně přijmout bezpečnostní opatření pro zajištění jejich stability.
Než jakákoliv osoba vstoupí do připraveného výkopu, nebo dojde-li k přerušení práce na více jak 24 hodin, je zhotovitel nebo jím pověřená osoba povinna provést důkladnou vizuální kontrolu stěn výkopu, pažení a přístupů. Může také dojít na situaci, kdy jsou z výkopu cítit nebezpečné páry nebo plyny. V takovém případě je nutné zajistit měření jejich koncentrace.
Po dobu, kdy jsou výkopové práce přerušeny, musí zhotovitel stavby zajistit průběžnou odbornou kontrolu a monitoring, případně nezbytnou údržbu bezpečnostních zábran, zábradlí, pažení, lávek, přechodů, přejezdů, bezpečnostního značení a signálů a všech ostatních bezpečnostních prvků nejen u výkopů, ale na celém staveništi.
V ohroženém prostoru výkopu se nesmí nikdo zdržovat. To platí zejména:
Na odlehlých staveništích, které jsou bez dohledu, se nesmí provádět výkopové práce od hloubky 1,3 metru osamoceně.
Pokud se provádí výkopové práce v ochranných pásmech vedení, případně v místě staveb či zařízení technického vybavení, je povinností dodržovat podmínky stanovené jejich majiteli či provozovateli podle zvláštního právního předpisu. Na základě těchto podmínek musí zhotovitel přijmout nezbytná bezpečnostní opatření, která zabrání přístupu osobám a strojům k takovým vedením, stavbám nebo zařízením.
V případě, že při provádění výkopových prací budou dotčena podzemní vedení technického vybavení (vodovod, kanalizace, energetické sítě apod.), je zhotovitel stavby povinen:
Při provádění výkopových prací ručně souběžně se strojem musí jeho obsluha mít dostatečný výhled na všechna místa ohroženého prostoru. Pokud tomu tak není, práce se strojem musí být přerušena, aby nedošlo k ohrožení fyzických osob zajišťující ruční kopání. Rozmístění osob zajišťující ruční výkop musí být provedeno tak, aby se navzájem neohrožovaly.
Nachází-li se ve stěnách výkopů zbytky materiálů (stavební konstrukce apod.) nebo jiná větší břemena (velké balvany apod.), které by mohly zapříčinit uvolnění či sesuv zeminy, je bezpodmínečně nutné je bez zbytečného odkladu vhodně zabezpečit nebo bezpečně odstranit.
Při nálezu nebezpečných předmětů (munice, výbušniny apod.) musí dojít k okamžitému přerušení výkopových prací a jejich odbornému zajištění či odstranění. Znovu zahájení prací je možné až v době, kdy je to bezpečné.
Při mechanickém zhutňování zeminy, které se provádí např. pomocí válců, pěchů apod., je důležité postupovat s ohledem na zvýšenou bezpečnost tak, aby nedošlo k ohrožení stability výkopových stěn a okolních staveb.
Z bezpečnostních důvodů se musí stěny výkopu zajistit proti sesutí pažením. Pažení je nutné navrhnout a realizovat tak, aby splnilo svůj účel, tzn. aby udrželo tlak okolní působící zeminy. Jedině tak je možné zajistit bezpečnost osob, kteří pracují ve výkopech, ale také okolního terénu a staveb.
Je-li hloubka ručně prováděného výkopu v zastavěném území větší než 1,3 metru a v nezastavěném území větší než 1,5 metru, musí se svislé boční stěny zajistit pažením. Je-li v místech stavby nesoudržná, podmáčená nebo jinak nestabilní půda, je nutné postupovat při zabezpečení stěn podle předem stanoveného technologického postupu, a to i v případě menší hloubky než 1,3 až 1,5 metru.
Provádí-li se výkop pomocí stroje a není-li tento výkop bezpečně zapažený, nesmí do něj nikdo vstupovat. Vstup osob do hotového výkopu je možný pouze pokud jsou jeho stěny zajištěny proti sesutí, které se provádí např. pomocí bezpečnostních rámů a klecí nebo rozpěrných a jiných technických konstrukcí. Nezapažené výkopy je možné ponechat po dobu, kterou předem stanoví technologický postup.
Světlá šířka výkopů, do kterých vstupují osoby, je stanovena na 0,8 m. Rozměry výkopů je nutné udělat tak, aby se v nich dalo dobře manipulovat s materiály a veškeré navazující práce, jako je pokládka potrubí, svařování spojů apod., bylo možné provést bezpečně bez možnosti sesutí okolních stěn.
Ruční demontáž pažení se musí vždy začínat odspodu, a to zároveň za postupného zasypávání odpaženého výkopu. V případě, že při přepažování nebo odstraňování pažení hrozí riziko sesuvu stěn výkopu nebo narušení stability okolních staveb, musí se pažení nechat v potřebné výšce uvnitř výkopu.
Sklon svahu je dalším významných bezpečnostním rizikem při výkopových pracích. Musí být předem stanoven zhotovitelem a to s ohledem na geologické a provozní podmínky tak, aby nedošlo k ohrožení osob sesuvem zeminy. Pro zajištění bezpečnosti je nutné dodržovat následující bezpečnostní doporučení:
Mohlo by vás zajímat: Bezpečnost práce při výkopových pracích. Pravidla a povinnosti