Víte, jaké má kdo dispozice, úkoly a povinnosti v pracovních činnostech prováděných na stavbě? Jaké úkoly spadají na zadavatele stavby, jaké na jejího zhotovitele, a o jaké úkoly se stará koordinátor BOZP? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém je vše jednoduše a jasně popsáno.
1. Zajistit koordinátora BOZP
2. Oznámit zahájení stavby na OIP
3. Zpracovat plán BOZP pro práci na stavbě
U stavby, na které se bude pracovat více jak 30 pracovních dnů a zároveň na ní bude pracovat více jak 20 osob po dobu více jak jednoho dne, je její zadavatel (někdy také investor) povinen zajistit koordinátora BOZP. Toho musí zajistit také v případě, že se bude jednat o práce: a) kde hrozí pád z výšky nebo do více jak 10 metrové hloubky; b) kde hrozí riziko sesuvu zeminy; c) při manipulaci s těžkými stavebními díly; d) při práci nad nebo pod vodou či v její blízkosti; e) při práci s výbušninami, nebezpečnými a chemickými látkami; f) kde se vyskytují biologičtí činitelé; g) kde je zdroj ionizujícího záření; h) kde dochází k práci s technickými zařízeními v ochranném energetickém pásmu; i) při zemních pracích - vrty, tunely, studny apod.; j) kde je vyšší tlak vzduchu.
Další povinností zadavatele stavby je odeslat písemné oznámení o zahájení stavebních prací na OIP (oblastní inspektorát práce). Toto oznámení musí zadavatel odeslat nejpozději do 8 dnů před samotným předáním stavby zhotoviteli. Může ho odeslat v tištěné nebo elektronické podobě a stejnopis tohoto oznámení musí viditelně vyvěsit u vstupu na staveniště, a to na celou dobu výkonu stavebních prací. V případě, že by došlo ke změnám údajů, které jsou uvedeny v oznámení, je povinen provést jeho aktualizaci. Oznámení o zahájení stavby může zajistit i koordinátor BOZP, není to však jeho povinnost.
Zadavatel stavby má povinnost zajistit zpracování plánu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (plán BOZP), který má zajistit bezpečnou a zdraví neohrožující práci na staveništi. Jelikož málokterý zadavatel pro zpracování má patřičné znalosti a vědomosti, objedná zpracování plánu u Koordinátora BOZP.
1. Informovat koordinátora BOZP o rizicích
2. Být součinný s koordinátorem BOZP
3. Plnit obecné zásady a požadavky na výstavbu
4. Dodržovat předpisy pro provoz strojů a zařízení
5. Plnit požadavky na organizaci práce
6. Školit zaměstnance a pracovníky
7. Zajistit odbornou a zdravotní způsobilost zaměstnanců
Zhotovitel stavby má povinnost doložit, že informoval koordinátora BOZP o potenciálních rizicích u konkrétně zvolených pracovních a technologických postupů, a to nejdéle do 8 dnů před zahájením stavby.
Zhotovitel stavby musí také poskytnout koordinátorovi BOZP maximální součinnost, a to po celou dobu jeho působnosti, tedy po celou dobu výstavby. Součinnost znamená, že bude spolupracovat s koordinátorem, podílet se na plnění plánu BOZP a všech stanovených pravidel apod.
Zhotovitel musí také dbát na to, aby stavba vyhovovala všem obecným zásadám a technickým požadavkům na výstavbu.
Zhotovitel je povinen dodržovat zvláštní předpisy, které jsou nutné pro provoz a používání strojů. Jedná se například o předpisy pro stavební stroje, elektrické, plynové a tlakové zařízení apod.
Zhotovitel je povinen plnit všechny požadavky na organizaci pracovních činností, technologií a postupů. Jedná se například o zemní, zednické, betonářské, montážní, bourací nebo sklenářské práce, dále pak o svařování, lepení krytin, skladování a manipulaci se stavebním materiálem, ale také potápěčské práce, které jsou prováděné za zvýšeného tlaku.
Zhotovitel musí nejméně 1x za 2 roky (není předepsané) provést školení a prověrku svých pracovníků, kteří se podílej na projektování, řízení, kontrolách a celkovém provádění stavebních prací.
Zhotovitel stavby musí 1x za rok (doporučené) provést školení a prověrku znalostí, které souvisejí s prací a) ve výškách nad 1,5 m; b) která je prováděna mimo pevné a bezpečné podlahy; c) na pohyblivých pracovních plošinách; d) na žebříku ve výšce nad 5 m; e) za použití horolezecké techniky.
Zhotovitel musí provádět také školení pracovníků dalších činností. Mezi tyto profese patří například svářeči, vazači, jeřábníci, řidiči obsluhující motorové vozíky nebo pracovníci obsluhující motorové řetězové pily.
Zhotovitel stavby musí zajistit, aby zaměstnanci, kteří budou provádět stavební práce, plnili podmínky odborné a zdravotní způsobilosti. V opačném případě nesmí pracovníky za žádných okolností prací pověřit.
1. Zpracovat zásady BOZP
2. Vypracovat plán BOZP a zajistit seznámení
3. Doporučovat a konzultovat
4. Koordinovat BOZP mezi zhotoviteli
5. Spolupracovat při stanovení technologických postupů
6. Kontrolovat zabezpečení stavby
7. Organizovat kontrolní dny BOZP
8. Upozorňovat na nedostatky
Koordinátor BOZP je povinen zpracovat a předat zadavateli stavby kompletní přehled právních předpisů, které se vztahují k povaze stavby.
Jedná se o povinnost zadavatele stavby nicméně většinou plán zpracovává koordinátor. Zpracování plánu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (plán BOZP) má zajistit bezpečnou a zdraví neohrožující práci na staveništi, koordinovanou mezi zhotoviteli. Plán BOZP musí být zpracován individuálně, a to na základě druhu a rozsahu - velikosti stavby. Musí také plně vyhovovat potřebám pro maximální zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Plán BOZP většinou zadavatel stavby předá ke zpracování odborně způsobilé osobě (OZO), tedy specialistovi na BOZP. Koordinátor by měl dále dohlédnout na vzájemné seznámení vedoucích zaměstnanců zhotovitelů s plánem BOZP.
Další z povinných činností koordinátora BOZP je provádět se zhotovitelem stavby konzultace týkající se bezpečnosti práce. Zároveň musí doporučovat vhodná technická řešení, které budou v souladu s pravidly BOZP.
Asi nejdůležitější částí práce koordinátora je, jak už vyplývá z jeho názvu, koordinovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci všech zúčastněných zhotovitelů, kteří se podílejí na výstavbě.
Neméně důležitou povinností koordinátora BOZP je spolupracovat při výběru technologických a pracovních postupů, ale také při stanovení časového období, které je důležité pro bezpečnou realizaci prací.
Součástí práce koordinátora BOZP je kontrola zabezpečení celého obvodu stavby, a to včetně vstupních a vjezdových úseků. Kontrolu provádí proto, aby byl neustále zamezen přístup nepovolaných osobám, které nemají na stavbě co pohledávat.
Úkolem koordinátora je navrhovat termíny kontrolních dnů pro dodržování plánu BOZP a zároveň tyto kontrolní dny organizovat. Též je povinen zúčastňovat se kontrolních prohlídek, které provádí stavební úřad.
Koordinátor musí neustále požadovat plnění povinností, které se týkají BOZP. Důležitou částí jeho práce je nejen neustále kontrolovat úroveň bezpečnosti na stavbě, ale také upozorňovat zhotovitele na zjištěné nedostatky a chyby, které při kontrolách objevil. V případě odhalení nedostatků je jeho povinností oznámit tuto skutečnost zadavateli stavby a požadovat neodkladnou nápravu s následnou kontrolou.
CRDR s.r.o.