Staveniště se stále řadí mezi nejvíce riziková pracoviště vůbec. Důkazem toho jsou statistiky úrazovosti, které ukazují, že například v roce 2015 se na stavbě zranilo necelých 3000 pracovníků, přičemž smrtelných úrazů bylo 33, což představuje asi 25 % všech smrtelných pracovních úrazů v tomto roce v Česku. Na stavbě se setkáváme s celou řadou velmi nebezpečných činností, z nichž nejnebezpečnější je práce ve výšce, přesouvání předmětů, uklouznutí, zakopnutí a pád. K těmto rizikům na staveništi ale přispívají i další faktory, jako je jsou například zkušenosti a profesní kvalita zhotovitelů stavby. Z toho plyne, že velmi důležitou roli ve snižování rizik na staveništi hrají také samotní zadavatelé a koordinátoři BOZP. Ani jim se kontroly nevyhnou. Co konkrétně OIP kontroluje?
Upozorňujeme, že níže uvedené informace vycházejí z kontrolních šetření OIP, SÚIP a naší dlouholeté praxe a zkušeností. To však neznamená, že by úřady nic jiného nekontrolovaly. Mohou ve skutečnosti kontrolovat i jiné povinnosti týkající se zadavatelů staveb a koordinátorů BOZP, a to dle charakteru a velikosti stavby, případně na oznámení.
Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Oblastní inspektoráty práce (OIP) jsou si moc dobře vědomy rizikových faktorů, které se při práci na staveništi vyskytují, a tak věnují této problematice zvýšenou pozornost a kontrolují hlavně základní požadavky na bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a postupy, které jsou ukotveny zejména v Zákoně č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a Nařízení vlády č. 591/2006 Sb. o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích. Úřady kontrolují například:
Podle prohlášení z konce roku 2017, které dala Ing. Iva Pirkovská z Oblastního inspektorátu práce pro Jihomoravský a Zlínský kraj, se zlepšil stav dodržování zákonných povinností zejména v oblasti zajištění zpracování plánu BOZP na staveništi, v nominaci koordinátora BOZP a v předávání nezbytných informací, které jsou potřebné pro výkon jeho činnosti.
U zadavatelů staveb je celkem častým prohřeškem fakt, že neplní povinnost doručit ve stanovené lhůtě „Oznámení o zahájení stavebních prací“ do rukou OIP. Lhůta doručení je dle zákonných požadavků nejpozději 8 dnů před předáním staveniště zhotoviteli. Nařizuje to fragment #f3063818 zákona č. 309/2006 Sb.
Dalším prohřeškem, který je také často kontrolován, je nevyvěšení „Oznámení o zahájení stavebních prací“ na viditelné místo u vstupu na staveniště nebo chyba či nevyplnění některého z povinných údajů tohoto dokumentu. Náležitosti oznámení o zahájení prací nejsou přitom žádnou vědou. Jsou uvedeny v příloze č. 4 k nařízení vlády č. 591/2006 Sb.
Výsledky kontrolních šetření SÚIP naznačují, že koordinátoři BOZP zpracovávají zápisy z kontrolních dnů s rozdílnou kvalitou. Podle úřadu jsou zápisy velmi často neúplné nebo zcela chybí, což je samozřejmě špatně. Velmi často v zápisu z kontrolního dne chybí informace o tom, zda vůbec, případně jakým způsobem, došlo na staveništi k odstranění zjištěných závad týkající se bezpečnosti práce. Když už jsou informace uvedeny, tak nepřesně nebo částečně. Koordinátoři BOZP by se tak měli více soustředit na kvalitu zpracování zápisu.