Jakákoliv pracovní činnost, při které je člověk dlouhodobě vystavován vdechování prachu, pro něj může představovat velmi vážné zdravotní problémy. Proto se obecně doporučuje znát toto riziko a vědět, jak mu předcházet. O to více to pak platí ve stavebnictví, kde se vyskytuje velmi nebezpečný krystalický křemík, o kterém je tento článek. Proč je křemičitý prach nebezpečný? Jaké nemoci způsobuje? A jak se před ním chránit?
Oxid křemičitý (SiO2) je přírodní látka, která se vyskytuje ve většině písků, hornin a jílů, ale také v několika stavebních materiálech, jako je beton, cihla, malta a některé plasty. Při zpracování těchto materiálů, např. řezání, broušení, vrtání apod., může docházet k uvolňování prachu obsahujícího právě oxid křemičitý. Jeho částice, které vznikají rozmělňováním, jsou velmi malé a nazývají se krystalický oxid křemičitý nebo také dýchatelný prach z krystalického křemene. Je natolik jemný, že se dokáže usadit hluboko v plicích, což může způsobit respirační onemocnění.
Zkratka: Respirable crystalline silica (RCS) - Dýchatelný krystalický oxid křemičitý
Vystavování respirabilnímu prachu krystalického oxidu křemičitého představuje jednu z nejčastějších příčin onemocnění plic. Způsobuje zejména silikózu, ale i rakovinu plic.
Odhaduje se, že rakovina je v EU hlavní příčinou smrtelných pracovních úrazů. To je jeden z důvodů, proč 25. května 2016 podepsalo šest evropských organizací, a 28. listopadu 2019 další dvě, smlouvu, která je zavazuje k dobrovolnému akčnímu programu, jehož cílem je zvýšit povědomí o rizicích plynoucích z vystavování se karcinogenům na pracovišti a výměna osvědčených postupů. Více na Roadmap on carcinogens (EN).
Pneumokonióza je onemocnění plic, které vzniká pronikáním a usazováním minerálního prachu do dýchacího orgánu. Lidově se tomuto onemocnění říká zaprášení plic a způsobuje chronický zánět plic, jehož důsledkem je porucha jejich funkčnosti. Dlouhodobé opakované vdechování prachu a opakující se záněty mohou vést až k fibróze (oblasti ztuhlé a zjizvené tkáně na plicích).
Silikóza patří do skupiny kolagenních pneumokonióz. Jedná se o onemocnění plic, které je důsledkem pravidelného a dlouhodobého pronikání prachu krystalického křemíku do plic. Ten napadá imunitní systém a má za následek zánět. Objevuje se po dlouhodobé expozici, zhruba po 10–20 letech, a to především u horníků, osob pracujících v lomech, brusičů skla, výrobců a zpracovatelů porcelánu apod.
Příznaky: Silikóza ovlivňuje schopnost plic správně fungovat a způsobuje, že lidé s onemocněním často zažívají přetrvávající kašel, dušnost a únavu, v pokročilejším stádiu bolesti na hrudi, zrychlené dýchání a horečku.
Věděli jste, že celý název silikózy je pneumonoultramikroskopiksilikovulkanokonióza.
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je kolektivní název pro skupinu plicních chorob, které vedou k dýchacím potížím, včetně emfyzému a bronchitidy. Jednou z příčin této plicní nemoci je dlouhodobé vystavení kouři a prachu.
Příznaky: dušnost, sípání, přetrvávající kašel a opakující se infekce hrudníku. Tyto příznaky se postupem času zhoršují. U některých lidí velmi rychle. Kouření může příznaky výrazně zhoršit.
Dlouhodobá ignorace a neřešení problému předchozích onemocnění plic a pokračující vystavování se velkému množství mikroskopickému prachu může vést až k rakovině plic.
Příznaky: přetrvávající kašel, zvyšující se dušnost, úbytek hmotnosti, únava a vykašlávání krve. Tyto příznaky jsou však často bez povšimnutí, dokud se rakovina nerozšíří z plic. Riziko rakoviny plic se zvyšuje, pokud má jednotlivec silikózu.
Expozice krystalickému křemíku může mít významné zdravotní dopady, z nichž mnohé mohou člověku vážně změnit život. Pokud pracujete tam, kde se vyskytuje, je zcela nezbytné, abyste pochopili nebezpečí a rizika spojená s jeho vdechováním a přizpůsobili tomu bezpečnostní pravidla.
Zvýšenému riziku vdechování mikroskopického prachu krystalického křemíku je vystavena celá řada pracovníků v mnoha oborech a profesích. Mezi nejvíce ohrožené patří:
Pracovníci na stavbách jsou vystavováni prachu každý pracovní den. Mohou ho vdechovat při různých stavebních činnostech vč. broušení, vrtání, bouracích prací a řezání.
Oxid křemičitý se hojně nachází v zemské kůře, proto ho obsahuje většina hornin, jílů, písků a štěrků. Při manipulaci a opracování těchto materiálů dochází k uvolňování krystalického prachu.
Ve slévárenství vzniká křemičitý prach např. při odlévání písku. Vyskytuje se také v opláštění a vyzdívce pecí.
Kámen obsahuje oxid křemičitý a uvolňuje se např. při broušení, sekání a řezání.
Každý, kdo pracuje v prašném prostředí, hraje důležitou roli při zajišťování řízení souvisejících rizik. Je důležité, aby se těchto úkonů zúčastnil jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec.
Zaměstnavatel je povinen vytvářet bezpečné a životu neohrožující protředí. Zároveň je povinen předcházet rizikům a chránit před nimi své zaměstnance a pracovníky.
Mohlo by vás zajímat: Řízení rizik BOZP. Hodnocení, posouzení, zpracování, prevence a metody
Zaměstnanci, ať už na plný nebo částečný úvazek, mají povinnost dodržovat zákonem stanovené předpisy týkající se bezpečnosti práce, ale také interní nařízení zaměstnavatele.
Věděli jste, že poletující prach patří do 10 největších bezpečnostních rizik ve stavebnictví?