Často se setkáváme s tím, že zadavatelé stavby, jejichž povinností je nominovat koordinátora BOZP, mají chaos v tom, kdy začíná a končí jeho činnost. Často ale také neví, do jakých věcí koordinátor nesmí zasahovat. Pravdou je, že v těchto věcech nejsou zákony příliš konkrétní a přesné. To se ale má změnit. Připravuje se novela zákona, která bude některé věci týkající se koordinace BOZP upravovat. Více v článku.
Povinnost zajistit koordinátora BOZP na stavbě nařizují zadavatelům stavby - investorům hned dva zákony: Předpis č. 309/2006 Sb. a Předpis č. 591/2006 Sb.
V tomto předpisu se uvádí, že koordinátor BOZP na staveništi je povinen když:
Detailní informace o konkrétních povinnostech si můžete přečíst ve třetí části tohoto předpisu, a to v § 14, 15, 16, 17, 18.
V tomto předpisu se uvádí, že koordinátor BOZP na staveništi je povinen když:
Detailní informace o konkrétních povinnostech si můžete přečíst v § 1, 7, 8 tohoto zákona.
Zákon č. 309/2006 Sb. nemá zcela konkrétně definováno a upřesněno, kdy přesně činnosti koordinátora BOZP končí nebo zaniká. Je to jeden z nedostatků tohoto zákona, který má být snad vyřešen připravovanou novelou, která se v současnosti projednává (listopad 2015).
V připravované novele by už mělo být konkrétně uvedeno, kdy přesně se bude koordinátor ve fázi přípravy nominovat (při zahájení projektové dokumentace, která je určena pro stavební povolení), a kdy jeho činnost bude končit (dokončením a předáním projektové dokumentace zadavateli).
Fáze realizace koordinátora by měla začít při předání stavby prvnímu zhotoviteli a končit po převzetí zcela dokončené stavby zadavatelem. Více informací o připravované novele se dozvíte ve Sněmovním tisku 462/0, část č. 1/6 - Novela z. o zajištění bezpečnosti a ochr. zdraví při práci.
Novela by měla také řešit koordinaci BOZP ve fázi zkušebního provozu stavby. Zkušební provoz stavby je možné povolit v případě, že je stavba dokončená a neohrožuje zaměstnance ani okolí. Stále se ale na stavbě mohou provádět práce, které však už nebudou vzájemně provázané. Jedná se například o opravy a dodělávky. V takovém případě už nemá koordinátor BOZP koho koordinovat, takže nebude potřeba.
Koordinátora BOZP na staveništi vždy zajišťuje investor či zadavatel stavby. Tuto činnost nikdy nesmí provádět sám zhotovitel stavby. Koordinátor musí být neovlivnitelný a nezávislý. Koordinátorem může být pouze osoba odborně způsobilá, a to dle zákona č. 309/2006 Sb.
Práce koordinátora se rozděluje na dvě fáze: přípravná a realizační.
Koordinátor zpracovává plán BOZP, právní předpisy a rizika stavby a vydává posouzení, v jakém stavu je zajištění BOZP a PO při výkonu pracovních postupů. V této fázi také ohlašuje stavbu na inspektorát práce.
V realizační fázi je povinností koordinátora koordinovat a neustále kontrolovat bezpečnost práce všech pracovníků, kteří se podílejí na stavbě. Sleduje a dokumentuje, zda dochází k dodržování všech stanovených předpisů dle plánu BOZP. Pozoruje a vyhodnocuje, ale také připravuje stavbu na kontrolní dny BOZP. Kontinuálně vyhledává rizika a navrhuje řešení na jejich odstranění. Koordinátor se také podílí na přípravě harmonogramu prací.
Koordinátor BOZP koordinuje bezpečnost a ochranu zdraví při práci jednotlivých pracovníků a dodavatelů stavby a nezastává funkci odborně způsobilých osob jednotlivých dodavatelů či zhotovitelů.
CRDR s.r.o.