Bezpečnostní program, nebo také program BOZP, představuje akční složku, firemní plán nebo politiku týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zahrnuje např. bezpečnostní pokyny, pracovní a technologické postupy, tipy pro bezpečnou práci nebo kontrolní seznamy zaměřené na rizika. Jeho cílem je zlepšení celkového zdraví a bezpečnosti na pracovišti v rámci organizace.
Zeptejte se jakéhokoliv vlastníka stavební firmy, bez ohledu na velikost podniku a počet zaměstnanců, jaká je jeho nejvyšší priorita. Je-li to člověk zodpovědný a záleží-li mu na svých zaměstnancích a pověsti své firmy, jednoznačně vám odpoví: „Bezpečnost dělníků“. Zeptejte se ho také, zda je jeho bezpečnostní program natolik robustní a propracovaný, že dokáže splnit závazek chránit nejen své zaměstnance, ale i ostatní osoby, kterých se bezpečnost může také týkat (např. dodavatelé, návštěvy, veřejnost apod.). Odpovědi se s velkou pravděpodobností vyhne nebo bude neurčitá.
Vytvoření efektivního bezpečnostního programu a podpora kultury bezpečnosti v celé vaší organizaci vám může pomoci dosáhnout primárního cíle BOZP, kterým je nulový počet nehod, nulová zranění a nulová úmrtí na každém projektu, který dokončíte. Jako inspiraci pro dosažení tohoto cíle jsme pro vás sestavili několik tipů, které vám pomohou vybudovat účinný bezpečnostní program aplikovatelný na jakémkoliv staveništi. Věnujte pozornost těmto bodům:
- Závazek BOZP začíná v nejvyšším patře
- Mějte pro každý stavební projekt plán BOZP
- Školte BOZP pravidelně, nikoliv jen jednou
- Držte se stále na špici pravidel
- Jděte nad rámec standardů
- Naučte své zaměstnance odpovědnosti za BOZP
- Provádějte pravidelné inspekce a vytvářejte kulturu BOZP
- Nikdy se nepřestávejte zlepšovat
Závazek BOZP začíná v nejvyšším patře
Zapojení zaměstnanců do vašeho bezpečnostního programu začíná v nejvyšších patrech, tedy u managementu a vašeho vedoucího týmu. Základním předpokladem je, že pravidla BOZP budou dodržovat všichni, tzn. vedoucí i řadoví zaměstnanci. Aby si zaměstnanci uvědomili důležitost dodržování bezpečnosti práce, musí být nadřízený jejich autoritou a vzorem. Proč by měl zaměstnanec na stavbě nosit ochrannou pracovní přilbu, když jí nenosí stavbyvedoucí? Proč by měl dělat školení bezpečnosti práce, když ho nadřízený dělat nemusí? Zaměstnanec to může brát jako vzorové chování. Tomu se vyhněte a raději:
- Poskytněte školení bezpečnosti práce a osobní ochranné pracovní prostředky všem bez rozdílu pracovní pozice.
- Zajistěte, aby všechny nástroje a vybavení byly pravidelně kontrolovány a byly v dobrém funkčním stavu.
- Pokud je zařízení vadné nebo v havarijním stavu, ujistěte se, že je vyřazeno z provozu, dokud jej nebude možné opravit nebo vyměnit.
- Mějte bezpečnostní politiku firmy v tištěné či elektronické podobě a dejte ji k dispozici všem zaměstnancům. Tyto informace by měly zahrnovat minimálně postupy pro hlášení úrazů, základní bezpečnostní pravidla, preventivní opatření, nouzové postupy a všechny zásady a pravidla, která podporují a prosazují bezpečné pracovní prostředí. Každý zaměstnanec by měl být zodpovědný za přečtení a potvrzení, že plně rozumí a souhlasí s dodržováním zásad bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Mějte pro každý stavební projekt plán BOZP
Neexistuje nic jako univerzální plán BOZP na staveništi. Každý projekt je jiný a každé pracoviště je vzhledem k prováděným činnostem a technologiím jedinečné.
- Před zahájením jakékoliv práce na novém stavebním projektu identifikujte všechna existující a potenciální rizika, která by se mohla vyskytnout po celou dobu trvání projektu. Určete, jaké kontroly je třeba zavést, aby se tato rizika odstranila, zmírnila nebo minimalizovala.
- Před zahájením stavby si udělejte čas na identifikaci a kontrolu strojů, nástrojů a vybavení, které budou pro práci potřebné.
- Koordinátor BOZP by měl spolupracovat s projektantem na projednání harmonogramu prací s cílem naplánovat pravidelné schůzky a kontroly dodržování pravidel a zásad bezpečnosti práce na staveništi.
- Pro každý nový projekt by měl být vypracován traumatologický havarijní plán a plán první pomoci specifický pro dané pracoviště. Všechny tyto plány by měly být sdíleny se všemi, kteří vstoupí na staveniště. Měly by být také součástí školení bezpečnosti práce.
Mohlo by vás zajímat:
Školte BOZP pravidelně, nikoliv jen jednou
Všem novým zaměstnancům by mělo být poskytnuto důkladné vstupní školení o rizicích, bezpečných pracovních postupech a všech příslušných povinnostech, normách a předpisech týkající se BOZP.
- Zaměstnanci by měli být schopni rozpoznat nebezpečí a nebezpečné pracovní podmínky.
- Školte pracovníky o bezpečném provozu strojů a zařízení bez ohledu na úroveň jejich dovedností.
- Zaměstnanci by nemělo být dovoleno obsluhovat jakákoliv zařízení nebo stroje, pokud neprokáží, že to mohou dělat správně a bezpečně.
- Školení bezpečnosti práce nemělo začínat a končit s novými zaměstnanci. Opakované a průběžné školení nejen posiluje závazek vaší firmy vůči bezpečnosti, ale udržuje vědomosti v neustálém povědomí zaměstnanců.
- Pokud zjistíte, že na vaší stavbě dochází k porušování bezpečnostních předpisů, udělejte vlastní interní inspekci a použijte ji rovnou jako školení. Takovou situaci můžete využít jako individuální okamžité školení pro izolované události nebo pro celý tým, pokud se zdá, že je problém všudypřítomný.
- Všichni zaměstnanci by měli absolvovat základní školení první pomoci. I když máte každý den na pracovišti školeného zdravotníka, uvědomte si, že nemůže být všude a čas mnohdy hraje hlavní roli. Čím dříve bude zraněnému pracovníkovi poskytnuta první pomoc, a to bez ohledu na závažnost, tím lépe.
Nápravná opatření, jako je rekvalifikace, by měla být součástí jakýchkoliv disciplinárních opatření, která se provádějí, když je někdo přistižen při nedodržování pravidel nebo kvůli nebezpečnému či lehkomyslnému chování. Před vynesením trestu je vždy dobré udělat malý průzkum, který dokáže odpovědět na otázku: „Bylo toto chování důsledkem zjevného nerespektování pravidel nebo zaměstnanec neabsolvoval řádné školení?“
Váš vzdělávací program by měl být pravidelně vyhodnocován a podle potřeby by měl být upraven tak, aby se zajistilo, že vaši zaměstnanci dostanou nejlepší možné instrukce.
Držte se stále na špici pravidel
Legislativa týkající se bezpečnosti práce a souvisejících témat je velmi rozsáhlá a složitá. Jednou za čas dojde k úpravě zákonů, předpisů, norem nebo případně interních směrnic. Tyto úpravy představují většinou přitvrzení stávajících pravidel za účelem zlepšení pracovních podmínek včetně BOZP. Také Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) často vydává doporučení a změny pravidel s cílem pomoci majitelům firem zajistit co nejbezpečnější pracovní prostředí.
- Abyste zůstali v souladu s legislativními povinnostmi a standardy, musíte být informováni o všech změnách pravidel, které ovlivní vaše podnikání. Vždy existuje časové období, kdy veřejnost může reagovat na jakékoliv navrhované vytváření pravidel písemnými argumenty nebo důkazy pro nebo proti navrhovanému pravidlu, a také požádat o veřejné slyšení, pokud již není naplánováno. Je to příležitost, jak upozornit na svůj názor, pokud by případné pravidlo mohlo negativně ovlivnit bezpečnost. Sledujte proto dění kolem bezpečnosti práce a zůstaňte vždy na špici pravidel.
Hlídače legislativních změn v BOZP:
Jděte nad rámec standardů
Abyste udrželi bezpečnost práce ve vaší organizaci na nejvyšší možné úrovni, standardy a doporučení vydané Ministerstvem práce a sociálních věcí, Evropskou agenturou pro BOZP nebo třeba osvětovým portálem BezpečnostPráce.info berte jako minimum. Chcete-li mít skutečně účinný bezpečnostní program, měli byste jít nad rámec stanovených pravidel. To neznamená, že musíte ve svém stávajícím bezpečnostním programu nebo zásadách provést zásadní změny.
- Podívejte se, co pro BOZP právě děláte, a prověřte, zda existují další efektivní opatření nebo postupy, které můžete zavést pro maximální zlepšení bezpečnosti pracovníků. Opakované nehody zahrnující stejný typ pracovní činnosti jsou pravděpodobně indikátorem toho, že váš bezpečnostní program potřebuje určité zlepšení, možná dokonce i radikální změnu.
Naučte své zaměstnance odpovědnosti za BOZP
Za bezpečnost na pracovišti odpovídají nejen vedoucí pracovníci, ale úplně všichni zaměstnanci. Jak bylo řečeno na začátku tohoto článku, bezpečnost práce začíná v nejvyšších patrech vedení firmy a končí u řadových zaměstnanců.
- Umožněte svým zaměstnancům promluvit, pokud si všimnou nebezpečného pracovního prostředí nebo odhalí rizika, o kterých ani nemusíte vědět. Zaměstnanci by se nikdy neměli bát ani se stydět oznámit takovou skutečnost a už vůbec by za to neměli být postihováni. Naopak při odhalení závažného bezpečnostního problému by měli být oceněni!
- Pokud jste generálním dodavatelem, znamená to nést odpovědnost za dodržování vašich bezpečnostních požadavků. Součástí procesu předběžné kvalifikace by mělo být přezkoumání bezpečnostních zásad a postupů subdodavatele spolu s jejich bezpečnostními záznamy. Každému, kdo na projektu pracuje, dejte jasně najevo, že bude dodržovat stejně vysoké bezpečnostní standardy, jako dodržujete vy a vaši zaměstnanci.
Provádějte pravidelné inspekce a vytvářejte kulturu BOZP
Pro zajištění účinnosti vašeho bezpečnostního plánu a programu jsou zásadní časté a pravidelné kontroly na staveništi. Vytvořte si kontrolní seznam bezpečnostního auditu pro každou úlohu a při provádění kontroly si dělejte poznámky. Věnujte nějaký čas pozorování pracovníků, abyste se ujistili, že pracují bezpečně a produktivně.
- Mějte po ruce fotoaparát, kterým zdokumentujete všechny oblasti, které mohou vyžadovat další ochranná a kontrolní opatření.
- Udělejte si čas na pohovory se zaměstnanci, abyste prodiskutovali případné obavy o bezpečnost, a podle toho je řešte. Pravidelné bezpečnostní kontroly posilují závazek vaší společnosti v oblasti BOZP a spolu s dalšími tipy vám umožní vytvořit kulturu bezpečnosti práce.
- Pokud dojde k mimořádné události (nehoda, pracovní úraz, požár aj.), proveďte důkladné vyšetření, abyste odhalili zdroj problému. Typicky, když dojde k nehodě, je příčinou buď nedostatečné školení, nebo fakt, že zaměstnanec nerespektoval informace, které mu byly sděleny při školení.
Nikdy se nepřestávejte zlepšovat
Vaše společnost může mít zavedený špičkový bezpečnostní program, ale pamatujte si, že vždy je co zlepšovat. První rok je ideální čas na zhodnocení aktuálního programu. Udělejte si přehled o tom, co funguje dobře a co ne, ale také o oblastech, které mohou vyžadovat revizi. Nezapomeňte do tohoto procesu zapojit všechny své zaměstnance. Jsou den co den na pracovišti a právě oni jsou ti, kteří vám pomohou identifikovat nedostatky ve vašem bezpečnostním programu a nabídnout návrhy na zlepšení.
- Jakmile máte zaveden spolehlivý bezpečnostní program, začnete využívat i další výhody, než jen ochranu vaší nejvyšší komodity - vašich zaměstnanců.
- Firmy se skvělými bezpečnostními programy většinou dosahují lepší kvality práce a mají méně pracovních úrazů. Pověst vaší společnosti poroste také s vaším závazkem k bezpečnosti, což může vést k větším příležitostem uzavírat smlouvy na větší projekty.