Práce na stavbě za zhoršených klimatických podmínek, zejména pak při nízkých teplotách vzduchu v zimním období, je obzvlášť nebezpečná a plná bezpečnostních rizik. Ať už se jedná o naléhavou opravu uprostřed vánice nebo nedokončenou výstavbu, kterou je nutné z jakýchkoliv důvodů uzavřít v zimě, je extrémně důležité dodržovat základní bezpečnostní pravidla, která začínají nošením správných ochranných oděvů a končí vzájemnou komunikací mezi jednotlivými dělníky. V tomto článku si řekneme něco o tom, co dělat a nedělat při práci na stavbě v zimě, jak se chovat a na co si dát největší pozor.
Míra nebezpeční při stavebních pracích v zimním období je závislá nejen na počasí, ale také na prostředí, ve kterém se stavební projekt uskutečňuje. Pokud se jedná o práci uvnitř objektu, tak ta bývá zpravidla méně riziková, než práce přímo venku. Pokud si ale vezmete za své naše základní bezpečnostní rady, věřte, že míru rizikovosti pracovního úrazu nebo havárie podstatně snížíte. Tyto informace jsou vhodné jak pro stavební dělníky, tak pro manažery staveb a koordinátory BOZP na staveništi.
„Nezapomeňte, že základní povinností zaměstnavatele je, aby za pomoci vhodné organizace práce, BOZP a přijímáním opatření k předcházení rizik, vytvářel bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky.“
1. Umožněte dělníkům komunikovat pomocí vysílaček
2. Noste ochranné oděvy vhodné do zimy
3. Nepracujte v zimě příliš dlouho
4. Udržujte komunikace bezpečné a sjízdné
5. Používejte pracovní nástroje vhodné do zimy
6. Buďte opatrní kolem elektrického vedení
Bezpečnost práce můžete zvýšit už jen tím, že umožníte některým pracovníkům mezi sebou vzájemně komunikovat pomocí vysílaček. Nejen že komunikace bude probíhat rychleji, ale v případě pracovního úrazu, havárie nebo jakékoliv jiné nečekané situace, můžete reagovat rychleji a efektivněji. Nejde o to dát všem dělníkům vysílačky, ale poskytnout je těm, kteří jsou vedoucími svých úseků.
Při komunikaci prostřednictvím vysílačky můžete svého kolegu například upozornit na to, že část stavební konstrukce je již odmrazená, nebo že příjezdová komunikace není stále dobře sjízdná, a aby tak zbytečně nevyjížděl na staveniště a nezpůsobil zablokování dalších nákladních automobilů.
Kvalitní a funkční ochranné pracovní prostředky, v našem případě zejména pracovní oděv, je pro bezpečnost práce na stavbě v chladných měsících extrémně důležitým faktorem. Dělník pracující venku v zimě, by měl být chráněn od hlavy až k patě takovým oděvem, který je nejen pohodlný a bezpečný, ale dokáže také zachovat tělesnou teplotu.
Apelujeme zejména na zaměstnavatele, aby dělníkům, kteří jsou vystaveni práci v extrémně chladných podmínkách, poskytli izolované rukavice, šály, kombinézy s tepelnou ochranou, zateplené helmy či nepromokavé a zateplené boty do nízkých teplot. V zájmu dělníků je pak tyto OOPP používat a pečovat o ně, protože se nejedná zrovna o levnou záležitost.
Tepelná izolace těla není ale vše. Je nezbytně důležité, aby oděv byl pohodlný, a aby se v něm dělník mohl dobře pohybovat. Pokud bude pracovat v extrémně teplém oblečení, ve kterém má stížený pohyb, může to být pro práci velmi nebezpečné.
I když mají dělníci k dispozici teplé a pohodlné oblečení, neznamená to, že vydrží pracovat v extrémně nízkých teplotách celý den bez přestávky. Zaměstnavatelé by měli přijmout zvláštní opatření k udržení pracovníků v teple a v dobrém zdravotním stavu.
Poskytněte proto svým zaměstnancům častější přestávky v dobře vytápěných prostorách a zajistěte, aby měl každý dostatečný přísun teplých nealkoholických nápojů - ideálně čaje.
Důležité také je, aby pracovníci byli proškoleni, jak rozpoznat začínající omrzliny. Občas se stává, že někteří zapálení pracovníci, většinou cizinci za vidinou peněz, nevnímají mráz, což může mít za následek zjištění, že mají na těle pokročilé omrzliny.
Je zcela nezbytné udržovat všechny potřebné komunikace, chodníky a cesty vedoucí na stavbu, dobře sjízdné. To zajistíte pouze pravidelným odklízením sněhu a odstraňováním ledovky. Pro odstranění zledovatělé komunikace je dobré použít buď posypový štěrk nebo písek, případně, umožňuje-li to prostředí, posypovou sůl, které led rozpustí.
Díky udržování komunikací docílíte lepší přístupnost na stavbu a zabráníte potenciálnímu nebezpečí uklouznutí, a to ať už se jedná o chodce nebo automobily.
Nikdy nenechávejte sníh příliš kupit na jednom místě, naopak se snažte ho odvážet jinam, pokud to jen trochu jde.
Neměli byste ignorovat aktivní sněžení. Snažte se udržovat také všechna vozidla bez sněhové pokrývka a bez ledu.
Při nízkých teplotách doporučujeme používat na stavbě pouze takové pracovní nástroje, které jsou k tomu určeny. Ideálně použijte nástroje, které jsou schválené pro sezónní použití, konkrétně do mínusových teplot.
Obecně platí, že je sice důležité dbát maximální opatrnosti a nářadí před začátkem práce velmi pečlivě zkontrolovat, nicméně je stejně důležité ho kontrolovat také v průběhu práce.
V extrémních teplotách, zejména pak těch mínusových, se může stát, že některé nářadí vlivem zimy praskne nebo vůbec nejde použít.
Pamatujte, že v zimním období, zejména když je extrémně vysoký mráz a sníh, se dráty elektrického vedení stávají ještě nebezpečnější než kdy jindy. Hlavní nebezpečí tvoří zejména vlhkost, která snižuje hodnotu izolace ochranných pomůcek. Za těchto klimatických podmínek je samozřejmě mnohem bezpečnější práci okolo elektrického vedení provádět bez napětí.
Pokud ale není možné elektrické napětí vypnout, měla by být nejdříve provedena analýza potenciálních rizik, a to kvalifikovanými pracovníky, kteří na jejím základě určí, jak bezpečné či nebezpečné je v práci pokračovat.
Přečtěte si článek Maximální a minimální povolená teplota na pracovišti podle zákona.